Jsme i naSlovensku
Navštívit

Kočky si na sebe zvykají

Napsáno: 15.04.2024

aktualita

Mnoho milovníků koček sní o tom, že bude mít několik koček, které spolu pobíhají a stanou se nejlepšími přáteli. Aby toto spojení fungovalo hladce, dali jsme pro vás dohromady několik tipů, jak docílit toho, aby si na sebe více koček zvyklo.

Dobré důvody pro pořízení druhé kočky


Existuje celá řada důvodů, proč si pořídit druhou kočku. Například kočce mohl zemřít dlouholetý přítel a ona je nyní smutná a osamělá. Nebo se vaše profesní situace změnila a kočka je nyní častěji doma sama. Možná se nudí, protože byla odjakživa zvyklá mít kolem sebe spoustu jiných zvířat, jako je tomu ve zvířecím útulku. Kočky jsou velmi společenská zvířata a obvykle si užívají, když mají po svém boku druhou kočku. Jsou to samotářští tvorové pouze při lovu, ale v jiných situacích jsou rádi, že mají společníka svého druhu, aby si mohli povídat, hrát si, navzájem se pronásledovat nebo se mazlit. Ale ne každá kočka je na to stejně vhodná: kočka seniorka, která je velmi pohodlná a žije si již mnoho let svůj rutinní život, by mohla být mladým hravým kocourem zcela přemožena a cítila se velmi vystresovaná. V tomto případě by bylo lepší zvolit již dospělé zvíře.

Které kočky se k sobě hodí?


Stejně jako u nás lidí, i u kočičích párů se musíte pečlivě dívat na to, jak se k sobě hodí, abyste dosáhli harmonického soužití, které zvíře ani majitele zbytečně nestresuje. Nejen, že se velké věkové rozdíly mohou stát problémem, když chcete, aby si na sebe zvykly dvě kočky, ale rozhodující může být i pohlaví. Proto jsme pro vás shrnuli ty nejdůležitější body zde:

Dva kocouři


Chovat dva nekastrované kocoury v jednom bytě by bylo problematické. Mohlo by to vést k neustálým bojům a stresu.

Dvě koťátka


Největší šance máte, pokud začnete se dvěma mladými koťaty. Jsou tak vytížené hraním, že na opravdové hádky nezbývá čas. Společně mohou dobýt své nové království a jsou zvyklé se o něj dělit hned od začátku.

Charakter


Pokud si ke stávající kočce plánujete pořídit ještě druhou kočku, pak věnujte zvláštní pozornost charakteru obou zvířat. V tomto případě se protiklady nepřitahují. Obecně je snazší úspěšně přimět dvě zvířata s podobnými povahami, aby si na sebe zvykla. Posuďte svou vlastní kočku a zeptejte se chovatele nebo útulku, zda zvíře, o kterém uvažujete, má podobné vlastnosti.

Co musíte zvážit, než si přivedete domů druhou kočku


Nerozhodujte se spontánně při pořizování druhé kočky. Měli byste nejprve promyslet, zda jsou splněny základní předpoklady pro dobré soužití. Pro druhou kočku potřebujete nové kompletní vybavení! V žádném případě by neměla sdílet pelech se stávající kočkou. Totéž platí pro misky na krmivo a na vodu. Nově příchozí potřebuje i vlastní místo na spaní. Uvažujete už dlouho o koupi nového škrabadla? Teď by na to byl vhodný čas, protože to staré je doslova zahaleno vůněmi a dává jasně najevo, komu patří. Na druhou stranu lze nové prozkoumávat společně. 

Samostatná místnost pro nový přírůstek


Až přijde velký den, mělo by být již vše připraveno: To zahrnuje především samostatnou místnost pro nováčka. Zvažte, co si vaše současná kočka pomyslí, když do jejího prostoru náhle zavedete vetřelce. Možná byla léta zvyklá mít své území pro sebe. Je-li to z jedné vteřiny na druhou jinak, může okamžitě propuknout násilná hádka. Ničí se tím možnost poklidného poznávání a zvykání si na sebe. Je možné, že nováček prohraje a zcela vystrašený se schová v rohu. Vybavte proto svou druhou kočku pokud možno vlastní místností, ve které najde bezpečí. Dveře by měly zůstat zavřené, aby se předešlo případným nehodám. V první fázi jde jen o to, aby nová kočka dorazila nerušeně a mohla se trochu zabydlet.

První dny v novém domově - takhle se jim to daří


Je výhodou, pokud máte v prvních dnech spoustu času na péči o sloučení. I když si vaše kočka hned nevšimne, že přišla nová kočka, velmi brzy si toho všimne. Kočky mají bystrý nos, a proto jistě brzy vyhledá dveře, za kterými se skrývá nováček. Jsme si jistí, že ho také uslyší, ale zatím se zdržte jejich sbližování, i když vše vypadá klidně. Dopřejte oběma především dobrý pocit: starejte se o kočky stejně, hrajte si s nimi a zajistěte jim pozitivní zážitky ve spojení s tou druhou. Můžete například umístit misky na jídlo blízko dveří. To kočkám dokazuje, že i přes vůni druhé kočky v jejich nosu si mohou nerušeně vychutnávat jídlo.

Výměna území


Pokud se obě kočky zdají uvolněné, můžete jim vyměnit území. To jim dává možnost vzájemně intenzivně nasávat vůni. Nová kočka navíc nerušeně poznává svůj nový prostor. Při zpětné výměně můžete vyměnit předmět, který má na sobě vůni druhé kočky. Nepřímo se tak vzájemně více a více seznamují.

Teď už to začíná být vážné – nechat kočky pohromadě


U některých koček může shledání proběhnout již za den nebo dva, zatímco pro jiné může být vhodnější týden nebo dva. Buďte trpěliví a nic neuspěchejte. Nyní dochází k prvnímu vizuálnímu kontaktu. Možná máte doma dveřní bezpečnostní závoru jako ta, která se používá pro malé děti. V opačném případě můžete dveře zatím malinko pootevřít. Pro jistotu použijte dveřní zarážku, abyste zabránili otevření dveří. Ideální je, když vám v této situaci – nebo nejpozději u další – pomůže druhá osoba. Pak se každý může postarat o jednu ze dvou koček a povzbudit ji. Možná je to všechno krásné od první vteřiny a vy už nemusíte obě kočky oddělovat. Ale je stejně možné, že na sebe syčí. To není abnormální. I lehké plácnutí tlapkou lze stále akceptovat. Mějte trochu trpělivosti a buďte pozitivní, ať se děje, co se děje!

Zvykání kočky na koťátko


Pokud chcete ke své dospělé kočce přidat kotě, měli byste postupovat opatrně. Rychle se může stát, že žárlivost vznikne například proto, že se kotěti dostává velké pozornosti. Nebo třeba proto, že malé kotě neustále poskakuje a starší zvíře se tím cítí rušeno. A i když je to ještě kotě, stará kočka stále cítí ohrožení svého území a reaguje agresivně na nového příchozího. Proto je i v této situaci prozatím nejbezpečnější metodou oddělená místnost. Případně – nebo v dalším kroku – můžete kotě nechat v přepravním boxu, zatímco se spolu seznamují. Je zde dobře chráněné a oba se mohou v klidu očichat. Z jejich chování zjistíte, kdy je vhodný čas nechat je pohromadě.

Problémy se zvykáním si na sebe? Může být, ale nezoufejte!


Pokud dojde ke rvačce nebo se jedna ze dvou koček viditelně zalekne a začne se bát, měli byste rychle zasáhnout a experiment pro daný den ukončit. Je zřejmé, že oba potřebují více času. Udělejte krok zpět a ponechte je zatím při omezeném kontaktu. Následující den byste měli experiment zopakovat. Vybavte se pamlsky a zkuste kočky trochu rozptýlit třeba hrou, aby hned nedošlo k přímé konfrontaci. Pokud hádky přetrvávají i po dlouhé době, můžete zkusit kontaktovat terapeuta chování zvířat nebo alternativního praktika. Pokud je však společné soužití pro obě kočky trvalou stresovou situací, pak jediné, co nakonec pomůže, je odloučení od nové kočky. Samozřejmě se tomu chcete vyhnout, ale z dlouhodobého hlediska je to jistě správné rozhodnutí a doufejme, že najde jiný, šťastnější domov.