Jsme i naSlovensku
Navštívit

Psi v zimě – tipy a triky

Napsáno: 19.01.2022

aktualita

Aby váš pes zimu přečkal co nejlépe, shrnuli jsme pro vás ty nejzajímavější tipy.

Zvedni se z gauče!

Největším nebezpečím pro naše psy v zimě není to, že se nachladí, ale že budou mít nadváhu. Někdy se nechce ven nám samým, někdy je to pes, kdo nechce z gauče. Takže se nejen méně hýbeme, ale také štědře rozdáváme pamlsky, protože se pes nudí. Než se nadějete, pes přibral pár kilo, což je špatné pro jeho zdraví. Nedovolte, aby vám špatné počasí bránilo jít ven. Naopak: aby to pejska neodradilo, měli byste jít dobrým příkladem a s radostí ho požádat, aby šel na procházku. Se správným přístupem a vybavením pro psa i člověka může špatné počasí udělat jen málo.

Zábava na sněhu

Je fascinující, co sníh dokáže: nejsou to jen děti, které dostanou náladu hrát si, stavět iglú a koulovat se. Zdá se, že většina psů je sněhem vyloženě elektrizována. Od štěňat až po seniory zvířata doslova kvetou a nemohou uvěřit svému štěstí. Všechno voní jinak, cítí se zvláštně a spouští se v nich chuť, aby se bláznivě řítili sněhem.

Jsou také připraveni na sněhovou bitvu a milují aportování sněhových koulí. Dokud to tak zůstane, psi obvykle nejsou ohroženi. Pokud však sněhovou kouli sežerou, raději ji psovi zakažte. Protože existuje riziko „sněžné gastritidy“. Jedná se o zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice. Často způsobuje bolesti břicha, zvracení, průjem a horečku. V tomto případě je na denním pořádku půst a následně diétní strava. Podle celkového stavu psa je třeba konzultovat i veterináře a do budoucna platí zákaz sněhových koulí.

 

Dobře připraveni na zimní procházku

Pokud máte psa s hustou srstí a bujnou podsadou, nemusíte se zimy bát. Je ale dost psů, kteří „termoprádlo“ nemají a jsou tedy vděční za ochranný plášť. Nenechte si nikým namluvit, že každý pes potřebuje být venku v mrazu a sněhu. Krátkosrstí psi s malou podsadou (např. boxeři a vipeti) mrznou mnohem rychleji než zlatý retrívr nebo dokonce novofundlandský pes. V souladu s tím psům s bohatší srstí delší procházka neškodí. V opačném případě byste měli svého psa stále sledovat, abyste viděli, zda se netřese. Z krátkodobého hlediska to nevadí, ale přetrvávající nervozita je jasným znamením, že je třeba se obrátit. Nebo spěchat dál, pokud chat mezi psími přáteli způsobil zpoždění. Buďte také ohleduplní k mladým, nemocným nebo starým zvířatům. U nich by měly být dávky pobytu v chladu menší. Na oplátku to však může znamenat ještě jednu krátkou vycházku denně navíc.

Péče o tlapky

Pravidelné kontroly tlapek jsou v zimě nutností. Protože sůl, uvolněná drť, led a sníh mohou citlivé polštářky vážně poškodit. Některé psí tlapky jsou velmi odolné, jiné vyžadují intenzivní péči. Vazelína a mazací tuk se doporučují jen omezeně, protože jsou zdraví škodlivé a ucpávají póry. Je lepší použít speciální mast na tlapky. Tu aplikujete před každou procházkou, aby se vytvořil přirozený ochranný film.

Pokud procházka zahrnuje silnice nebo chodníky, které byly posoleny, po návratu tlapky rychle omyjte vlažnou vodou. Nezapomeňte je poté vysušit, protože vlhké mikroklima podporuje růst bakterií a plísní. Nakonec byste měli tlapky zkontrolovat a znovu nanést tenkou vrstvu krému na tlapky, pokud jsou na nich praskliny nebo velmi drsná místa.

Nabídněte změnu

Tipy na cesty

Mnoho psů je tak uchváceno sněhem, že se ním sami dostatečně zaměstnávají. S ostatními si musíte trochu pomoci: Například hry se skrytými předměty jsou na sněhu skvělá zábava. Pamlsky nemusí být vždy z ruky do úst, mohou být skryté. Nebo co takhle aportování? To nefunguje jen v létě. Vyhněte se však povalujícím se klackům. Nejeden pes už byl zasažen, někde uvízl nebo si poranil tlamu, protože se ledová hůl roztříštila. Raději si vezměte psí míček nebo speciální přinášedlo. Nebo použijte sněhovou kouli, pokud ji pes poslušně aportuje a nesežere.

Podle toho, jak je váš pejsek poslušný, ho můžete vzít i na běžky nebo na lyžařskou túru. Jiným sportovcům se však vůbec nelíbí, když pes šlape po stezce nebo dráze. Zde je nutná ohleduplnost. Kromě toho by se mělo očekávat, že větší námahu snesou pouze zdatní psi. A nezapomeňte vzít s sebou vodu a jídlo pro psa. Každý, kdo je aktivní a vystavený chladu, má vyšší potřebu energie, než je obvyklé.

Tipy na doma

Pokud počasí vůbec nepřeje vám nebo psovi, překvapte ho hrou, honem na pamlsek nebo nácvikem triku v útulném a teplém obývacím pokoji. Mnoho psů se nejen naučilo aportovat mezi svými čtyřmi stěnami, ale dokonce to zdokonalilo tím, že si uklízí své hračky. K tomu musíte vždy jasně pojmenovat různé předměty při jejich aportování. Tedy nejen "Přines", ale "Přines míček", "Přines kachnu" atd.. Pro někoho je to příliš těžké, jiní si tohle zajímavé cvičení opravdu užívají a rádi se nechávají úkolem psychicky zaměstnat. Pokud se osvědčí, stačí před sebe postavit košík, poté můžete nechat pejska uklidit si hračky z pohodlí gauče v obýváku.